Drukuj

TX-NR5010 – Sieciowy amplituner kina domowego 9.2

Onkyo wprowadza na polski rynek dziewięciokanałowy audiofilski amplituner przeznaczony do reprodukcji kina domowego model TX-NR5010. Urządzenie wyposażone jest w szereg najnowszych technologii zapewniających użytkownikowi łatwą i przyjemną obsługę oraz korzystanie z niemal nieograniczonych możliwości Internetu.

Flagowy model Onkyo skonstruowany jest tak by spodobać się audiofilom chcących cieszyć się dźwiękiem multikanałowym. Masywny transformator toroidalny i oddzielne transformatory zasilającego bloki audio/wideo (łączny pobór mocy 1160 W), antyrezonansowa konstrukcja aluminiowych paneli bocznych, czy oddzielenie bloków niskonapięciowego od końcówek mocy, to wszystko zapewnia bardzo wysoką, wręcz audiofilską jakość dźwięku. Do tego dochodzą pozłacane wejścia i wyjścia audio/wideo oraz pozłacane gniazda głośnikowe, a w dziedzinie przetwarzania sygnału odnajdziemy – 32-bitowe przetworniki cyfrowo/analogowe, filtr AVLS pomagający stworzyć niczym niezakłócony sygnał analogowy doprowadzany później do perfekcyjnie zestrojonych trójstopniowych odwróconych obwodów Darlingtona. Całe to bogactwo czystej nieograniczonej mocy wyjściowej oraz zaawansowanych technologii przetwarzania, pozwala na stworzenie w oparciu o TX-NR5010 kina domowego potrafiącego odtwarzać ścieżkę filmowa na poziomie dotąd nieosiągalnym.

Najważniejsze funkcje i technologie Onkyo TX-NR5010

• 9 wzmacniaczy audio o wysokiej mocy wyjściowej
• 3 transformatory dla torów audio i video
• Masywny transformator toroidalny
• Antywibracyjna konstrukcja – separowane aluminiowe panele boczne
• Certyfikat THX® Ultrat2 Plus
• Proceosr wizyjny HQV® Vida™ VHD1900
• MHL™ (Mobile High-Definition Link)
• Skalowanie do 4K dzięki Marvell Qdeo
• ISF (Imaging Science Foundation) kalibracja parametrów obrazu
• VLSC™ (Vector Linear Shaping Circuitry)
• InstaPrevue™, Mp3Tunes
• Radio Internetowe, odtwarzanie plików muzycznych z dysków wpiętych w sieć
• Dolby®Volume – referencyjna jakość dźwięku przy każdym poziomie głośności
• Szerokopasmowe wzmacniacze audio zbudowane w technologii WRAT
• Wysokoprądowe wzmacniacze wykonane na tranzystorach
• 2 porty USB (odtwarzanie sygnału cyfrowego z iPod’a/iPhone’a)
• Współpraca z sygnałem 3D
• Wyjście obrazu HDMI – Zone 2
• Wyjście obrazu na kompozycie – Zone 2
• 9 wejść HDMI v 1.4/2 wyjście HDMI v 1.4 (2 wejścia/1 wyjście pozłacane)
• Wejście HDMI na panelu przednim
• Dekodery Dolby Thrue HD, DTS HDMaster Audio
• Wzmacniacze mocy zrealizowane jako trójstopniowe odwrócone obwody Darlingtona
• Niezależne i izolowane bloki: wzmacniacza mocy i przedwzmacniacza
• Cyfrowy podział pasma w zwrotnicy
• Pozłacane duże wejścia (odstęp 19mm) dla gramofonu i CD/TV
• Dyferencyjny tryb pracy DAC dla kanałów przednich
• DTS Neo: X™, Audyssey DSX™ i Dolby® Pro Logic® IIz
• Zone 2/3 (wyjście liniowe i głośnikowe)
• Moc 9x220W/6Ω
• Regulacja barwy tonu dla każdego kanału (Bass/Treble)
• Pozłacane cztery wyjścia na subwoofery niezależną regulacją parami
• Praca z głośnikami o impednacji 4Ω
• Pozłacane wyjście Pre-Out 11.4
• Pozłacane wejście gramofonowe
• Pozłacane wyjścia głośnikowe usytuowane w jednej linii
• Pobór mocy 1160W

MHL™ (Mobile High-Definition Link) zapewnia reprodukcję sygnału zawierającego obraz 1080p i dźwięk 7.1, który dostarczony jest do wejścia HDMI umieszczonego na panelu przednim amplitunera z dowolnego przenośnego urządzenia współpracującego z tą technologią. Technologia zapewnia ładowanie i sterowanie smartfona.

Technologia InstaPrevue™ zapewnia wyświetlanie w podglądach (PiP) sygnałów wizyjnych pochodzących ze źródeł dopiętych do wejść HDMI. Ułatwia to znacznie ustalenie do którego wejścia przyporządkowane jest konkretne źródło, pozwala także na błyskawiczne przełączanie między źródłami (łącznie z dźwiękiem). Umiejscowienie podglądów na ekranie może być wybrane z opcji: lewa strona, góra, prawa strona, dół.

Onkyo TX-NR5010 posiada połączenie z Internetem (bezprzewodowo z opcjonalną przystawką UWF-1), a także z plikami muzycznymi znajdującymi się na dyskach wpiętych w sieć (odtwarza pliki: MP3, WMA, WMA Lossless, FLAC, WAV, Ogg Vorbis, AAC, LPCM). Dzięki dostępowi do sieci możliwe jest korzystanie z radia internetowego, a także możliwy jest odbiór ulubionej muzyki z serwisów umieszczonych w chmurze takich jak: Spotify, AUPEO!, Simfy, vTuner czy MP3tunes. Dostęp do stacji internetowych i serwerów muzycznych uzależniony jest od miejsca lokalizacji użytkownika. Połączenie z Internetem umożliwia także unowocześnienie oprogramowania.

Amplituner posiada prestiżowy certyfikat THX Ultra2 Plus™, który poświadcza, że urządzenie zapewnia odtwarzanie filmowej ścieżki dźwiękowej ze wzorcową jakością i wysoką głośnością (110dB), w pomieszczeniach o powierzchni do 35m2 (zakładając wysokość 2.5m). Certyfikat THX nadawany jest urządzeniom domowym, ale odnajdziemy go także w kilku tysiącach perfekcyjnie nagłośnionych sal kinowych na całym świecie.

Dziewięć wejść HDMI v 1.4 z 3D i 2 wyjścia zapewniają doskonałą integrację urządzeń takich jak odtwarzacz Blu-ray Disc, tuner satelitarny czy konsola gier. Łącze wyjściowe HDMI MAIN (pozłacane) wyposażone jest w technologię ARC (kanał powrotny) dzięki czemu można słuchać z bardzo dobrą jakością sygnału audio z telewizora, a sygnał wizyjny z wyjścia HDMI SUB może być dostarczony do Zone 2. W TX-NR5010 zastosowano zaawansowany technologicznie procesor wizyjny HQV® Vida™ VHD1900, który potrafi wygładzić każdy obraz, a Dodatkowo amplituner wyposażony jest w procesor wizyjny Marvell Qdeo, który potrafi przeskalować sygnał z HDMI do postaci 4K (3840x 2160). Dostępna jest także rozbudowana regulacja parametrów obrazu ISF (Imaging Science Foundation).

Pilot zdalnego sterowania Onkyo zawiera przycisk „Q” pod którym ukryte są regulacje podstawowych parametrów amplitunera umieszczone na przeźroczystym tle tak by nie przeszkadzać w oglądaniu obrazu. Opcja nazywa się Quick Setup. Ułatwia to regulację urządzenia czy chwilową zmianę parametrów. Funkcja dostępna na wyjściu HDMI.

Na panelu frontowym amplitunera odnajdziemy port USB (drugi na panelu tylnym) do którego możemy doprowadzić dźwięk cyfrowy z iPod’a/iPhone’a lub pamięci flash. Onkyo udostępnia aplikacje: „Onkyo Remote App 2 for iPod touch/iPhone”*¹ oraz „Onkyo Remote for Android*² które zapewniają intuicyjne sterowanie amplitunerami, które muszą być dopięte do bezprzewodowej sieci Ethernet.

*¹ Sterowanie kompatybilne z iPod touch (3 generacja lub późniejszy), iPhone 3GS lub póżniejszy. Wszystkie modele wyposażone w oprogramowanie iOS4.2 lub późniejsze
*² Sterowanie kompatybilne z oprogramowanie Android OS 2.1 lub późniejsze

Funkcja „HDMI through” zapewnia możliwość oglądania filmu z Blu-ray Disc czy użytkowania konsoli gier dopiętych do amplitunera, bez konieczności jego uruchamiania. W trybie czuwania „Hybrid Standby” urządzenie utrzymuje także połączenie z siecią dzięki czemu można je obsługiwać z wykorzystaniem aplikacji dla iPod’a/iPhone’a czy dla Androida.

Amplituner wyposażony jest w technologię DTS-Neo:X. System pozwala wytworzyć dźwięk w systemie 11.1 dodając do standardu 7.1 dodatkowe kanały przednie high i wide. Pełną konfigurację systemu można łatwo wykonać wykorzystując korekcję akustyki pomieszczenia AudysseyMultEQ XT32, która dzięki bardzo precyzyjnej analizie całego pasma akustycznego – 10000 punktów pomiarowych – pozwala perfekcyjnie dopasować system kina domowego do dowolnego pomieszczenia.

Onkyo TX-NR5010 wyposażony jest w dziewięć wysokoprądowych wzmacniaczy audio wykonanych jako trójstopniowe odwrócone obwody Darlingtona. Zapewniają one najwyższą jakość dźwięku i bardzo niski poziom szumów. Zbudowano je zgodnie z technologią reprodukcji szerokopasmowej WRAT (Wide Range Amplifier Technology) i używając do ich budowy wyłącznie tranzystorów. Tego typu wzmacniacze charakteryzują się płytkim ujemnym sprzężeniem zwrotnym, zamkniętą dla każdego obwodu pętlą uziemienia, a przez to bardzo wysoką wartością współczynnika S/N i zdolnością do powstrzymywania energii powracającej do wyjścia wzmacniacza wytwarzanej przez pracujący głośnik. Wzmacniacze audio mogą pracować z obciążeniem 4Ω i w trybie Bi-Amping.

Flagowiec Onkyo posiada pozłacane wszystkie wyjścia głośnikowe i pozłacane wejścia i wyjścia audio/wideo.

Amplituner ma na pokładzie dekodery bezstratne: Dolby® TrueHD i DTS-HD Master Audio™ zapewniające jakość dźwięku identyczną z tą jaką dysponuje realizator dźwięku. Dodatkowo dostępne są dekodery Dolby® Digital Plus i DTS-HD High Resolution Audio™, w których kodowane są ścieżki dźwiękowe programów telewizyjnych HD czy materiałów on-line.

Na pokładzie TX-NR5010 znajdziemy również Dolby®Volume. Jest to zaawansowana technologia cyfrowa pozwalająca na przetwarzanie sygnału tak by poziom głośności wszystkiego co widz ogląda był wyrównany. Reklamy są odpowiednio wyciszone, niewyraźne rozmowy są doskonale słyszalne, nie ma różnic głośności przy zmianie kanałów czy źródeł. Dolby®Volume zapewnia również słyszalność nawet najcichszych dialogów czy dźwięków z otoczenia.

Urządzenie wyposażone jest w przetworniki Texas Instruments Burr-Brown 192kHz/32-bit w każdym kanale, tuner AM/FM z RDS z pamięcią 40 stacji, pilota obsługującego urządzenia innych producentów (programowalny z kodów), wyjście sygnału głośnikowego i niskopoziomowego dla drugiej i trzeciej strefy (Zone2/Zone3).

Amplituner posiada również wyjście sygnału wizyjnego Zone 2 na HDMI SUB i kompozyt.

Onkyo TX-NR5010 posiada pozłacane wejście gramofonowe (duże odległość między łączami 19mm) i wejście analogowe RGB z PC, wyjście z przedwzmacniacza 11.4, port RS232, IR In/Out, Trigger 12V (Zone 2/3), cztery wyjścia na aktywne subwoofery, które można regulować indywidualnie parami. Jedenaście pozłacanych par wyjść głośnikowych umieszczonych jest w jednej linii co ułatwia montaż kolumn systemu kina domowego. Cena detaliczna Onkyo to 11999 złotych.

Funkcje i właściwości Onkyo TX-NR5010

• 9 wzmacniaczy audio
• 3 transformatory dla torów audio i video
• Masywny transformator toroidalny
• Antywibracyjna konstrukcja – separowane aluminiowe panele boczne
• Certyfikat THX® Ultra2 Plus™
• Procesor wizyjny HQV® Vida™ VHD1900
• HDMI obsługujące sygnał 3D: z ARC, DeepColor™, x.v.Color™, LipSync, Dolby® TrueHD, DTS-HD Master Audio™, DVD-Audio, Super Audio CD, Multichannel PCM i CEC
• VLSC™ (Vector Linear Shaping Circuitry)
• Wzmacniacze mocy zrealizowane jako trójstopniowe odwrócone obwody Darlingtona
• Dekoder: Dolby® TrueHD i DTS-HD Master Audio™
• Radio internetowe
• Cloud Music Streaming (Last.FM, MP3tunes, Spotify, AUPEO!, Simfy, vTuner)*¹
• InstaPrevue™ – PiP z wejść HDMI
• MHL™ (Mobile High-Definition Link) – obraz Full HD i dźwięk 7.1 ze smartfona
• Audyssey MultEQ XT32 – korekcja akustyki pomieszczenia
• Skalowanie do 4K dzięki Marvell Qdeo
• ISF (Imaging Science Foundation) kalibracja parametrów wizji dla każdego wejścia
• Odtwarzanie plików audio z dysków wpiętych w sieć (MP3, WMA, WMA Lossless, FLAC, WAV, Ogg Vorbis, AAC, LPCM).
• Dwa porty USB (na ściance przedniej i tylnej)
• Bezpośrednie sterowany przez iPod’a/iPhone’a*² lub smartfonów z Androidem*³ (Onkyo Remote Apps)
• Wzmacniacze audio WRAT (Wide Range Amplifier Technology)
• Różnicowy tryb pracy DAC dla kanałów przednich
• Cyfrowy podział pasma w zwrotnicy
• Duże pozłacane wejścia (odstęp 19mm) dla gramofonu i CD
• Dolby®Volume – referencyjna jakość dźwięku przy każdym poziomie głośności
• DTS Neo:X™, Audyssey DSX™ i Dolby® Pro Logic® IIz
• OSD na wyjściu HDMI z funkcją Quick Set-Up i Home Menu
• Pozłacane wyjście Pre-Out 11.4
• Pozłacane wyjście na cztery subwoofery z ich niezależną regulacją (parami)
• Pozłacane wszystkie wyjścia głośnikowe
• Pozłacane wyjścia HDMI (2 wejścia – 1 wyjście)
• Pozłacane wejścia/wyjscia audio/video
• Wyjście obrazu na HDMI – Zone 2
• Wyjście obrazu na kompozycie – Zone 2
• Funkcja Hybrid Standby dla redukcji poboru mocy
• Możliwość korzystania z technologii Bi-Amping

*¹ Funkcja dostępna w zależności od lokalizacji
*² Sterowanie kompatybilne z iPod touch (3 generacja lub późniejszy), iPhone 3GS lub póżniejszy. Wszystkie modele wyposażone w oprogramowanie iOS4.2 lub późniejsze
*³ Sterowanie kompatybilne z oprogramowanie Android OS 2.1 lub późniejsze

Właściwości wzmacniaczy:

• Moc wyjściowa 220W/kanał (6 Ω, 1 kHz, 1% THD, 1 kanał wysterowany, IEC)
• Moc wyjściowa 280W/kanał (6 Ω, 1 kHz, 1 kanał wysterowany, JEITA)
• Niezależne i izolowane od siebie bloki wzmacniacza mocy i przedwzmacniacza
• Wzmacniacze szerokopasmowe WRAT (Wide Range Amplifier Technology)
• Masywny transformator H.C.P.S. (High Current Power Supply)
• Wzmacniacze mocy zrealizowane jako trójstopniowe odwrócone obwody Darlingtona
• Obwody wzmacniacza wykonane na tranzystorach
• Optimum Gain Volume Circuitry
• PLL (Phase Locked Loop) technologia redukcji jittera na wyjściu S/PDIF

Właściwości przetwarzania:

• Przetworniki Texas Instruments D/A Burr-Brown 192kHz/24-Bit dla wszystkich kanałów
• Zaawansowany procesor DSP 32-Bit
• 4 specjalne tryby DSP przeznaczone dla gier: Rock, Sports, Action, RPG
• Advanced Music Optimizer – polepszenie jakości odtwarzania muzyki skompresowanej
• Funkcja Theater-Dimensional Virtual Surround – dźwięk przestrzenny z dwóch głośników
• Tryb CinemaFILTER™
• Tryb Direct
• Tryb Pure Audio
• Funkcja Double Bass
• Tryb Non-Scaling Configuration
• Tryb A-Form

Połączenia

• 9 wejść HDMI v 1.4 (w tym 1 na froncie) (dwa pozłacane)
• 2 wyjścia HDMI v 1.4 (MAIN, SUB) (jedno pozłacane)
• Dwa porty USB – panel przedni / panel tylny
• USB – odtwarzanie cyfrowe z iPod’a/iPhone’a
• USB – odtwarzanie danych z pamięci flash
• USB – możliwość podłączenie UWF-1 adapter WLAN
• USB – możliwość podłączenie UBT-1adapter Bluetooth
• Pozłacane wyjście Pre-Out 11.4
• Pozłacane wejście gramofonowe
• 2 wejście wideo komponent (720p/1080i) / 1 wyjście
• 5 wejść wideo kompozyt (w tym 1 na froncie) / 1 wyjście
• 7 wejść cyfrowe (4 OPT/3 SPDiF) (w tym 1 OPT na froncie)
• 7 analogowych wejść stereo (w tym 1 na froncie)
• 4 wyjścia (param regulowane) na aktywne subwoofery
• Wejście analog RGB (D-sub 15)
• IR Input/Output
• 12V Trigger Out (Zone2/3)
• Port RS-232
• Pozłacane wyjścia głośnikowe zakręcane, kodowane kolorami
• Wyjścia głośnikowe w jednej linii
• Pozłacane wyjście słuchawkowe

Inne właściwości

• Audyssey Dynamic EQ®
• Audyssey Dynamic Volume®
• Częstotliwość podziału zwrotnicy: (40/50/60/70/80/90/100/120/150/200 Hz)
• Synchronizacja A/V (do 800ms przy 48 kHz)
• Regulacja barwy tonu dla każdego kanału (Bass/Treble)
• 3 tryby jasności wyświetlacza (Normal/Dim/Dimmer)
• Regulacja podświetlania gałki potencjometru
• RDS – PS/RT/PTY/TP
• Pamięć 40 stacji AM/FM
• Certyfikat Windows®7 i DLNA Version 1.5
• Zmiana oprogramowania przez Ethernet lub USB
• RIHD (Remote Interactive over HDMI)
• Uniwersalny dwustronny pilot zdalnego sterowania, programowany z kodów, obsługuje urządzenia innych producentów z macrami,
• Pobór mocy 1160W
• Waga 25 kg

Strona Producenta

http://www.onkyo.pl/